Instacura har utsett månadens konsult för Januari, Karin!

Våra konsultchefer nominerar varje månad konsulter som de tycker gjort någonting extra bra och som vi är stolta över representerar Instacura. Vi vill först och främst tacka för våra konsulters insatser i sjukvården och även för deras förtroende att vi får vara deras arbetsgivare. Du och dina insatser är guld värda.
Vår konsultchef Sophies motivering för månadens konsult:
”Karin är inte bara en otrolig barnmorska från Göteborg med lång erfarenhet utav neonatalsjukvård utan även en räddare i nöden.
Under hösten fick jag akut kontakt med henne under en sjuklucka och det tog inte många timmar innan hon satte sig på tåget tvärs över hela Sverige.
Med hennes långa och breda kompetens, hennes flexibilitet, trevliga bemötande och ett skratt som smittar av sig så är det ingen tvekan om vem som är månadens konsult för mig!
Tack snälla Karin för det otroligt viktiga arbetet du gör och för att du är så fin att samarbeta med! Jag ser fram emot alla framtida arbeten ihop.”
Vi är stolta att Karin är en del av Instacura!
Nedan följer en kort intervju med Karin.
Namn, yrke, stad?
Karin. Barnmorska. Göteborg.
Varför valde du att börja arbeta inom vården?
När jag var en liten tös så var jag med mamma på sjukhuset och hälsade på en bekant, och i kulverten såg jag en gissningsvis barnmorska som kom med en nyfödd bebis och då hade jag sagt till min mamma att ”det där ska jag arbeta med när jag blir stor”. Detta höll jag fast vid och började arbeta på en Neonatal avdelning redan som 18-åring. Givetvis har jag prövat att arbeta med annat men sjuka bebisar har alltid varit mitt största och viktigaste arbete.
När började du som konsult hos oss?
Oktober 2024
Vad är de bästa med att jobba som konsult?
Det bästa med att vara konsult är att man får göra sitt roliga jobb och fokusera på enbart det. Friheten är dessutom en stor betydande sak till det och även lönen. Men huvudsaken är absolut att jag kommer till en arbetsplats och får fokusera på det jag tycker är roligast.
Har du några tips till de personer som har börjat fundera på att prova på konsult livet?
Välj ett bra bolag och en bra konsultchef. Våga jämföra och välj någon som arbetar smidigt och du kommer väl överens med.
Är du intresserad av livet som konsult? Kontakta oss eller skicka din intresseanmälan direkt så hjälper vi dig vidare!